Дані за
Aнонси
Фото новини
Третій сектор
Авторські роботи
Статті (ТОП 10)
Земля наша куля, але не така як нас учать
Як студенти допомагали св. Миколаю ?
Відкриття року - хор благодійного християнського фонду "Солідарність"
Сонце зупинялося вже не раз
Біблія навчає про 4-ри краї Землі
Першу адвентську свічку запалили в Івано-Франківську
Стовпи Землі
Дістати зірку з неба - не така вже й проблема
Небо голубе тому, що над нами... вода
Небесна твердь
Як Місяць управляє менструацією жінок
Коран стверджує, що Земля - плоска
Ви не знайдете кольорову фотографію місяця
Англійська мова
10 причин чому нам брешуть про кулясту форму Землі

СтаттіCТАТТЯ В АРХІВІ ВІДСУТНЯ
 Дмитро Весоловський, Долина 

...Високий, чорнявий чоловік тримав на колінах  свою молоду дружину і лагідним голосом заспокоював її. Біля цієї пари була і повивальниця, яка готувалася прийняти роди в привезеної в штетл Долину красуні . А ця пані була дійсно красуня, правильні риси лиця,тоненький носик і навіть вагітність не вплинула на її красу і при цьому ростом вдалася під пару своєму чоловіку- висока. Чудова пара.  «І як вдалося закрутити голову одній з небагатьох  красунь Відня нашому пану доктору? –думала повивальниця і при тому уважно придивлялася до початку передродових потуг молодої   махбалат. Пан доктор вирішив бути присутнім при родах первістка  і допомогти  коханій дружині своєю підтримкою, тому відпала потреба приносити  до їхнього помешкання спеціальне крісло –машбер, згідно Закону в такому випадку жінка сиділа на колінах в чоловіка.

 Вагітність проходила легко і молода пані просила Бога і легких родів, адже дотримувалася Закону і була примірною дружиною серед тутешніх , не досить освічених і крикливих єврейок,а молоді дівчата і жінки приходили творити хадаш, співаючи пісень , в яких просили щасливої долі для ще ненародженої дитини, і малі хлопчики читали псалми, а на протязі трьох днів постійно сиділи троє родичок, оберігаючи вагітну від злих духів. Тут в Галіції були трохи інші звичаї, ніж у Відні, але молода пані погоджувалася з всіма настановами і порадами, які давали їй жінки великої родини Райсів.

Через деякий час  з  кімнати почувся  стогін, а потім і крик новонародженої дитини. З кімнати вийшов щасливий пан доктор і радісним голосом повідомив великій  кількості родичів, які  навіть не дуже і слухали молодого батька, про те що сьогодні, 30 березня 1891 року,  в родині Райсів народився хлопчик. Жінки “завайкали” ще дужче, а деякі з них пішли в кімнату до хайти, жінки яка вже народила, щоб допомогти їй. Молодий пан доктор  знову, як і сьогодні зранку,  промовив слова подяки : «Дякую Господи, що не сотворив мене жінкою», але сильно переживав за здоров’я дружини і свого  первістка.  Тому розпорядився в колиску до сина покласти амулет з іменами трьох ангелів- Санві, Сансанві і Самангелофа, щоб вони охороняли малого від підступів злої Ліліт.

В переддень обрізання, яке мало здійснитися в долинській синагозі, зібралися знову родичі в будинку Райсів для проведення вахнахту. Було запалено багато свічок, читалися молитви і проведена спеціальна трапеза.  Наступного дня до дому доктора Райса з’їхалися ще гості , далекі та близькі родичі та знайомі, які привозили багато подарунків для новонародженого.  Також була вибрана поважна єврейська пара для того. щоб виконати місію  кватерів, яка взяла дитину і відправилася до мохеля, щоб здійснити обряд обрізання. Чимала частина гостей відправилися разом з ними, щоб першими дізнатися ім’я хлопчика. В кімнаті де відбувалося обрізання, зібралися декілька чоловіків, в тому числі і батько дитини. Жінка-кватер зайшла в кімнату і передала на подушці своєму чоловіку-кватеру дитину, яку він поклав в крісло, яке називалося кріслом пророка Іллі, адже дух пророка завжди перебуває при обрізанні. Потім немовля поклали на коліна до діда , батька доктора Райса, який сьогодні виступав в ролі сандака. Як тільки обрізання було здійснене, батько промовив благословення, щоб дитина могла приєднатися до Заповіту, а мохель взяв малого на руки поблагословив і нарік йому ім’я – Лео Моріс. І всі щасливою, галасливою гурмою направилися до будинку доктора Райса на святкову трапезу.

Доктор Райс був ветеринарним лікарем в Долині і околицях, тому йому приходилося частенько їздити і він з радістю брав з собою свого сина Лео, маленького непосиду, щоб хоч на деякий час звільнити свою дружину від витівок малого. Малий Райс дуже швиденько вмів знайти спільну мову зі своїми однолітками, і німцями , і поляками , і русинами. Тому крім їдиш і німецької, вільно вмів говорити і по- польськи і по- русинськи.

Пані Райсова, після народження ще двох дочок, як на диво не втратила тої витонченої краси та грації і виглядала прекрасною квіткою серед жителів Долини  різних національностей. Особливо, це викликало зависть в єврейок, які після народження однієї дитини втрачали форму і перетворювалися сварливих жінок.  Пані Райсова сварливою не була. Вона була мудрою. Своїми спокійними розмовами про майбутнє сім’ї, а особливо дітей вона переконала пана Райса перебратися до Відня, де жили її родичі. І в 1900 році подружжя Райсів разом з дітьми відправилося до Відня. Чи жалів малий Лео Моріс за Долиною, за друзями,  відповісти важко. Але фактом залишилося те, що завжди де б він не був в майбутньому, місцем свого народження він вказував містечко Долина в Галіції.

Життя Райсів в столиці великої імперії складалося вдало, лише розчаруванням стало вибір професії Лео. Він настільки закохався в театр, що не бачив себе поза ним.Батьки та і вся родина не були в захваті від цієї затії, але Лео всупереч їх волі вступив в Академію музики і драматичного мистецтвау Відні. А потім сталася трагедія всієї Європи – Перша світова війна. Лео Моріс Райс як громадянин своєї держави був направлений на фронт і до кінця війни перебував на фронтах Першої світової. Але волею Бога він уникнув смерті і навіть не був ранений. Доля йому готувала інше призначення. І це призначення був театр і  кіно. В 1919 році він вже бере участь в постановках приватних театрів у Відні, а в 1921 році  на запрошення директора Гамбургер Камершпілє, одного з найпопулярніших в Німеччині, Еріха Зігеля , переїздить в Гамбург.

З 1923 року Лео Райс  актор  Державного театру в Берліні. Пізніше він грає разом з своєю дружиною-німкинею Агнес Штрауб в Національному театрі і в театі на Шіффбауердам. Користується великою популярністю і любов’ю берлінської публіки.

Одночасно знімається в кіно. В 1923 році відбувся його дебют в фільмі «I.N.R.I. Один фільм про людство» . Потім фільми «Погоня за щастям» (1929/30), «Флахсман-вихователь» (1930), «Повстання рибалок» (1931)за романом Анни Зегерс, який знімався в СРСР, в якому Лео Райс знявся в епізодичній ролі, тому що головні ролі виконують радянські актори. В 1931 році участь в останньому фільмі знятому з його участю в Німеччині «1914 – Останні дні перед Світовою бойнею».

До 1935 року керував в Берліні театром своєї дружини знаменитої Агнес Штрауб (Театр на Курфюрстендам).  Але нацисти організували переслідування Райса, освистували коли виходив на сцену, змусили його розлучитися з дружиною.В 1935 році Лео Райс змушений був тікати. Забравши з собою двох дітей,  він емігрував до Австрії, але тут також для нього роботи не знайшлося. І він пропав, пішли чутки, що Лео втік до Америки.

Влітку 1936 року  попросився  до відомого тоді театрального режисера Макса Рейнхардта в Зальцбурзі тірольський бауер з Пінцгау на ім’я  Каспар Брандгофер. Він хотів пройти прослуховування і влаштуватися на роботу. Оскільки «селянин» виявився досить обдарованим, Рейнхард дає йому рекомедацію в театр у  Відні.

Так « бауер» з’являється в Віденському театрі, яким керував Ернст Лотар. Тут він грав з великим успіхом  в режисера Ганса Тіміга в виставі «Фройлен Ельза» Артура Шнітцлера. Після успішної прем’єри в 1936 році  про нього були надзвичайно позитивні відгуки в газетах. Зокрема, права нацистська преса виявила  велике задоволення в тому, що в Тіролі було виявлено «селянина» з величезними акторськими здібностями.

Після такого успіху в пресі «селянин» признався, що він насправді – Лео Райс. Був великий скандал і нацисти вирішили  помститися хитрому артисту.

В 1937 році Лео Моріс Райс емігрував до США.  Там він подався в Голлівуд, де в 1938 році зіграв невелику роль в фільмі «Марія Антуанета». Також під тиском обставин які склалися в США, він почав зніматися під іменем Ліонель Роус. В цьому ж році ще знявся на незначних ролях ще в двох фільмах. А потім почалася Друга світова війна. В Голлівуді для підняття патріотичного духу починають знімати фільми, де в негативному ракурсі показують гітлерівську Німеччину. Тут і засяяла зірка “негативного героя” Лео Райса(Ліонеля Роуса). Він знявся понад 40 фільмах де зіграв ролі нацистів, есесівців, німецьких шпигунів, з якими успішно справлялися американські супергерої. Так наш земляк, долинянин, став образом зла, від якого сам змушений був втікати. Ось список фільмів, багато з яких можна переглянути в Інтернеті, тому подаю назви в оригіналі:

Ich war ein Spion der Nazis (1939) 
Conspiracy (1939) 
Geheimagenten (Espionage Agent) (1939) 
Pack Up Your Troubles (1939) 
Let Freedom Ring (1939) 
Nurse Edith Cavell (1939) 
6000 Enemies (1939) 
Broadway Serenade (1939) 
Charley Chan in Panama (1940) 
Four Sons (1940) 
Victory (1940) 
The Man I Married (1940) 
The Son of Monte Christo (1941) 
So Ends Our Night (1941) 
South of Panama (1941) 
Road to Zanzibar (1941) 
Underground (1941) 
The Lady has Plans (1942) 
My Favorite Blonde (1942) 
Unseen Enemy (1942) My Favorite Spy (1942) 
Berlin Correspondent (1942) 
Half Way to Shanghai (1942) 
Once Upon a Honeymoon (1942) 
Cash Drive (1943) 
Assignment in Brittany (1943) 
Mission to Moscow (1943) 
Don Wilslow of the Coast Guard (Filmserial, 1943) 
Hitler’s Madman (1943) 
Secret Service in Darkest Africa (Filmserial, 1943), lief im US-Fernsehen 2003 unter dem Titel: Manhunt in the African Jungle 
Above Suspicion (1943) 
Heavenly Music (1943) 
December 7th (1943) 
Let’s Face it (1943) 
The Cross of Loraine (1943) 
Passport to Destiny (1944) 
The Hitler Gang (1944) 
Das siebte Kreuz (1944) 
Tarzan and the Amazones (1945) 
White Pongo (1945) 
Im Geheimdienst (Claok and Dagger) (1946) 
Gilda (1946) 

Лео Моріс Райс був одружений тричі і мав чотирьох дітей від цих шлюбів.

Життя і особливо абсурдна історії еміграції Лео Райса стала предметом декількох біографічних книг

Gwendolyn von Ambesser: Die Ratten betreten das sinkende Schiff. – Das absurde Leben des Leo Reuss (mit einem Vorwort von Mario Adorf), Frankfurt am Main 2005,
 
Hilde Haider-Pregler: Uberlebens-Theater. Der Schauspieler Reuss. Verlag Holzhausen, Wien 1998, 

Theo Lingen: Ich bewundere… Liebeserklarungen an das Theater. Munchen 1969 

Felix Mitterer: In der Lowengrube. Ein Theaterstuck und sein historischer Hintergrund. Innsbruck 1998 

Friedrich Torberg: Die Erben der Tante Jolesch: Anhang: Tiroler Reis-Auflauf. In: Friedrich Torberg: Die Tante Jolesch und Die Erben der Tante Jolesch (Doppelband), Verlag Langen/Muller, Munchen 2008, S. 621–625 

Лео Райс починав займатися і режисурою, але на превеликий жаль  його проекти так і не були реалізовані в Голлівуді.  Причиною стала його смерть в Манілі на Філіпінах 1 квітня 1946 року, де він перебував на зустрічах з американськими солдатами. Невідома тропічна хвороба забрала життя талановитого актора. Невідомим і залишається місце поховання актора, за одними джерелами в Каліфорнії, за іншими – в Філадельфії.

Для нас, теперішніх мешканців Долинщини, Лео Моріс Райс(Леонель Роус) повинен бути зразком  людини, якій були підвладні підмостки ведучих театрів Європи і знімальні майданчики Голлівуду і ми повинні гордитися таким земляком.

… Військовий лікар підійшов до санітара який доглядав хворих в ізоляторі.

–          Рядовий Сміт, який стан хворих?

–          Погано, сер, ліки не приносять позитивного ефекту. Всі марять, висока температура. А ось цей артист, що грав роль німця, постійно повторює на невідомій мені мові « Карпати, Галіція, Долина»…

P.S. Велика вдячність моєму товаришеві Філіпу Морісу Германсдерферу(Бостон, США) в допомозі при пошуку матеріалів.


Добавити в обране

КОМЕНТАРІ

 
ім'я:
текст коментаря:
сума: 5+3=

Відгуки мають бути максимально коректними та аргументованими.
 
В Івано-Франківську можна пройти безкоштовно індивідуальне тестування на знання розмовної англійської мови дітям та дорослим
90% власників курсів іноземних мов не володіють ніякими іноземними мовами
Чому в українській школі не можуть навчити розмовляти іноземною мовою?
Івано-Франківськ... Місто закоханих
Гуцульське бікіні входить в моду... залишилося викопати море
SELECTORNEWS
Погода, Новости, загрузка...
RSS стрічка
rss стрічка новин та статтей
Яндекс.Лєнта Google.Reader
Підписатись на розсилку новин
Острів Галичина в соціальній мережі Facebook Острів Галичина в соціальній мережі Twiter Острів Галичина в live journal
Гуцульське бікіні входить в моду... залишилося викопати море
Новини на TVgid.ua
Загрузка...
Загрузка...
KINOafisha.ua - фільми, кінотеатри
Rambler's Top100
Copyright © 2009-12, “NetLS”
Счетчик тИЦ и PR Яндекс цитирования Український портАл
При повному або частковому використанні матеріалів гіперпосилання на «Острів Галичина» обов'язкове.
Відповідальність за достовірність фактів, статистичних та інших відомостей несуть автори матеріалів.
Редакція сайту «Острів Галичина» може не розділяти точку зору авторів статей та відповідальності за зміст матеріалів не несе.